Rūpintis savo sveikata – įprasta, nes gan greitai suprantame, kai jaučiamės blogai, žinome, kur kreiptis įvertinti fizinę sveikatos būklę, kokie turi būti atliekami tyrimai ir, kas bei kaip pateiks rezultatus. Tačiau retai, kas pagalvoja, kad žmogaus organizmui susidedant net 60% iš vandens, kartais reikėtų pradėti nuo vandens tyrimo, kurio kokybė turi įtakos mūsų savijautai.
Kaip vanduo susijęs su mūsų sveikata
Pirmiausia – mūsų kūnas turi būti tvirtas. Kremzlės, esančios sąnariuose ir stuburo diskuose, turi apie 80 procentų vandens. Jei vartojate nepakankamą kiekį kokybiško vandens, sumažės sąnarių gebėjimas sugerti smūgius ir tai sukels sąnarių skausmą, lūžius, kaulų skilimus, žaizdos gyja ilgiau, o kaulų lūžiai ilgainiui kels nepatogumų, atsiras spazmai ir kiti nemalonūs pojūčiai.
Kitas svarbus žmogaus kūnui būtinas skystis – seilės. Jos padeda mums virškinti maistą ir palaiko burnos, nosies ir akių drėgnumą. Geriant vandenį, palaikysite tinkamą organizmui būtinos drėgmės kiekį. Svarbu žinoti, kad jei geriate saldintus gėrimus, jie atvirkščiai nei vanduo, džiovina gleivinę, taip pat gali atsirasti dantų gedimai.
Kraują sudaro 90% vanduo, tai vienas svarbiausių elementų mums gyvuoti ir funkcionuoti, nes kraujas perneša deguonį į skirtingas kūno dalis. Vanduo taip pat turi įtakos ir jūsų spaudimui, nesuvartojant jo tinkamo kiekio, atsiradus kūno dehidratacijai, jūsų spaudimas gali nukristi, dėl ko jausitės nuolatos pavargę ir išsekę.
Nustatykite savo geriamojo vandens kokybę ir gaukite jums individualų sprendimą. AquaFilter.lt vandens tyrimas.
Kūno temperatūra ir dehidratacija
Vanduo, susikaupęs viduriniuose odos sluoksniuose, patenka į odos paviršių kaip prakaitas, kai kūnas įkaista. Garuodamas jis vėsina kūną. Tai ypač aktualu sportuojantiems.
Kai kurie mokslininkai teigia, kad kai organizme yra per mažai vandens, padidėja šilumos kaupimasis ir žmogus blogiau toleruoja karštį. Tikriausiai teko karštomis vasaros dienomis slėptis nuo saulės, nes ji tiesiog atima jėgas? Tai ženklas, kad geriate per mažai vandens.
Dehidratacija įvyksta, jei netenkame daugiau vandens, nei organizmas pasisavina. Tai gali sukelti organizmo elektrolitų pusiausvyros sutrikimą. Elektrolitai, tokie kaip kalis, fosfatas ir natris, padeda perduoti elektros signalus tarp ląstelių. Inkstai palaiko stabilų elektrolitų kiekį organizme, kai jie veikia tinkamai.
Kai inkstai negali išlaikyti elektrolitų pusiausvyros, šie signalai susimaišo, o tai gali sukelti mėšlungį, įskaitant nevalingus raumenų judesius ir sąmonės praradimą.
Sunkiais atvejais dehidratacija gali sukelti inkstų nepakankamumą, kuris gali būti pavojingas gyvybei. Galimos lėtinio inkstų nepakankamumo komplikacijos yra anemija, centrinės nervų sistemos pažeidimas, širdies nepakankamumas ir susilpnėjusi imuninė sistema.
Kaip matome, kad gyvuoti be vandens tiesiog negalėtume, todėl jei mums rekomenduojama suvartoti gan didelį vandens kiekį, vanduo tokiu atveju privalo būti švarus ir saugus. O tam reikalingas vandens tyrimas, parodysiantis, ar su geriamu vandeniu gaunate daugiau naudos, ar daugiau žalos. Visgi kiekybė nėra lygu kokybei. Vandens tyrima užsisakyti galite paspaudę čia.