Ajovos universiteto (JAV) mokslininkai nustatė baltymą, kuris sukelia su amžiumi susijusį raumenų silpnumą bei nuostolius, taip pat dvi natūralias medžiagas, sumažinančias šio baltymo aktyvumą.
Tyrimas, paskelbtas leidinyje „Journal of Biological Chemistry“ demostruoja pirmąjį šio baltymo pavyzdį, kuris gali atverti kelius naujiems gydymo metodams.
„Daugelis iš mūsų iš savo patirties žino, kad raumenų silpnumas ir atrofija su amžiumi tampa didelė problema,“ teigia vyresnysis tyrimo autorius dr. Christopher Adams, vidaus ligų Ajovos universiteto Carver medicinos koledžo profesorius. Maisto produktų džiovinimas
Nepaisant pripažinto fakto, kad senėjimas mažina raumenų masę ir jėgą, šio nuosmukio mechanizmai nėra žinomi.
Panaudojus naujo tyrimo duomenis, mokslininkų komanda daro išvadą, kad baltymas ATF4 yra esminis raumenų senėjimo sukėlėjas. ATF4 – tai transkripcijos faktorius, įtakojantis tam tikrų skeleto raumenų genų ekspresiją, savo ruožtu mažinančią stiprumą, masę ir raumenų baltymų sintezę.
Dar anksčiau, dr. Adams ir jo kolegos nustatė dvi natūralias medžiagas, užkertančias kelią raumenų išsekimui, kylančiam dėl neveiklumo ar badavimo. Šie junginiai – Ursolic rūgštis, randama obuolių žievelėse ir tomatidinas, randamas žaliuose pomidoruose. Gauti duomenys paskatino mokslininkus, panaudojant seno amžiaus peles, ištirti, ar minėtos medžiagos tikrai užkerta kelią senatviniam raumenų sunykimui.
Tyrimo metu pelėms buvo sumodeliuota dieta, turinti ar stokojanti konkrečių šių medžiagų kiekių – 0,27% Ursolic rūgšties arba 0,05% tomatidino. Pelės šiuo būdu buvo maitinamos du mėnesius, po kurių tyrėjai įvertino pelių raumenų būklę.
Ursolic rūgštis, tomatidinas mažina su amžiumi susijusį raumenų silpnumą
Pelių, kurių dieta turėjo vieną iš šių dviejų medžiagų, raumenų masė padidėjo maždaug 10%, o raumenų jėga padidėjo maždaug 30% ir buvo atkurta iki tokio lygio, kuris stebimas pas jaunas suaugusias peles.
Dr Adams paaiškina, ką reiškia šis atradimas:
„Remiantis tyrimo rezultatais, Ursolic rūgštis ir tomatidinas atrodo turi potencialo būti įrankiu, gydant dėl senėjimo atsirandančius raumenų silpnumą ir atrofiją. Mes taip pat manome, kad Ursolic rūgštį ir tomatidiną galima naudoti kaip priemonę, ieškant raumenų silpnumo ir atrofijos priežasčių.“
Medžiagos veikia mažindamos ATF4 veiklą
Tiriant toliau, komanda patikrino, kaip junginiai veikia jaunesniuose skeleto raumenyse molekuliniame lygmenyje. Tiek Ursolic rūgštis, tiek tomatidinas išjungdavo genų grupę, kuri paprastai aktyvuojama ATF4 baltymo .
Tada mokslininkai genų inžinerijos metodu sukūrė pelę be ATF4 jos griaučių raumenyse. Pasirodo, raumenys, kuriuose nėra šio baltymo, buvo atsparūs su amžiumi atsirandančiai raumenų atrofijai.
„Mažindami ATF4 veiklą, Ursolic rūgštis ir tomatidinas leidžia skeleto raumenims atsigauti nuo senėjimo poveikio,“ teigia dr. Adams.
Tyrėjai daro išvadą, kad šie du junginiai potencialiai gali būti panaudoti maisto produktuose, siekiant išlaikant raumenų jėgą bei masę senstant. Biotechnologijų kompanija, bendradarbiavusi su komandos tyrimu – Emmyon, Inc. – dabar tiria galimybę įtraukti Ursolic rūgštį ir tomatidiną į maisto produktų, papildų ir vaistų sudėtį.
„Jei Ursolic rūgštimi ir tomatidinu pagrįstos priemonės bus patvirtintos kaip saugios ir veiksmingos žmonėms, jie galėtų būti naudojami vieni, kartu, arba derinant su fizine terapija ar kitomis maistinėmis bei farmacinėmis priemonėmis,“ daro išvadą tyrimo autoriai. Plačiau: https://www.dieta24.lt/krevetes-su-sonine-ir-traskiais-svogunu-ziedais/
Nors senėjimas yra didžiausia raumenų silpnumo ir atrofijos priežastis, seniau buvo įrodyta, kad tai sukelia net tam tikrą naudą sveikatai. Anksčiau „Medical News Today“ pranešė apie tyrimo išvadą, teigiančią, jog kraujagyslės prisitaiko prie senėjimo proceso, siekiant sumažinti oksidacinio streso sukeliamą žalą.